بازپرداخت اقساط شرکتهای دانش بنیان 3 ماه عقب افتاد

به گزارش وبلاگ مکس، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: همه شرکت های دانش بنیان می توانند درخواست امهال سه ماهه بازپرداخت اقساط را به صندوق اعلام کنند.

بازپرداخت اقساط شرکتهای دانش بنیان 3 ماه عقب افتاد

نشست مجازی وزیر علوم و معاونان این وزارتخانه با روسای پارک های علم و فناوری کشور به منظور بحث و بررسی درباره دستاوردهای این پارک ها در مبارزه با بیماری کووید 19 صبح امروز (دوشنبه 25 فروردین) برگزار گشت.

در این نشست دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی جزئیات بسته حمایتی این صندوق برای حمایت از شرکت های دانش بنیان حاضر در خط اول مبارزه با بیماری کرونا را تشریح کرد و گفت: شیوع این بیماری، احساس خودباوری را در شرکت های دانش بنیان به کشور نشان داد. با وجود همه فشارهایی که به سبب شیوع این ویروس به دولت وارد شده است تا کشور را به تعطیلی مطلق بکشاند فعالیت شرکت های دانش بنیان و فناوران داخلی امکان رقابت و مقایسه با کشورهای دیگر را ایجاد کرده و به نظر می رسد که در مدیریت این حوزه اتفاقات خوبی افتاده است.

وی با تاکید بر اینکه بار اصلی تامین اقلام پیشرفته مورد نیاز در زمینه پیشگیری و درمان کرونا بر دوش شرکت های دانش بنیان و فناور در پارک های علم و فناوری است، گفت: بنا بر گزارش های دریافت شده این شرکت ها در بخش های مختلف کشور توانسته اند به صورت جهادی کمک کنند تا نیازها رفع شود.

وحدت در ادامه گزارشی از اقدامات اجرا شده صندوق نوآوری و شکوفایی در جبهه مقابله با کرونا ارائه کرد و گفت: صندوق نوآوری 500 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از توسعه تولید اقلام مرتبط با پیشگیری و مقابله با کرونا اختصاص داده است و این کار نیز صرفا از طریق صندوق های پژوهش و فناوری استان ها اجرا شده است. تا به امروز تامین اقتصادی نزدیک به 68 طرح که دارای مجوز از سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی بودند یا در بازه زمانی ارائه تسهیلات به این شرکت ها مجوزهای لازم را کسب کرده اند، تصویب شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: در 20 روز فشرده ماه انتهای سال 98، طرح ها جمع آوری و مصوبه تامین اقتصادی انجام و مدیریت شد و تا به امروز 200 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

امهال سه ماهه بازپرداخت اقساط تسهیلات شرکت های دانش بنیان

وحدت در مورد امهال بازپرداخت اقساط تسهیلات شرکت های دانش بنیان به صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: ما نیز مانند رئیس جمهور معتقدیم که چرخه مملکت نباید در این شرایط متوقف شود بر همین اساس همه شرکت های دانش بنیان می توانند درخواست امهال سه ماهه بازپرداخت اقساط را به صندوق اعلام کنند. البته این امهال شامل شرکت هایی که از تسهیلات نمونه سازی برخوردار شده اند نمی شود. اما به طور کلی اگر شرکت هایی که با مشکل ویژه ای روبرو شده اند درخواست امهال ارائه کنند بازپرداخت اقساط آنها تا سه ماه به تعویق می افتد.

وی در ادامه بر ضرورت حمایت از اپلیکیشن ها و سامانه های نرم افزاری که به منظور پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا آماده شده اند، تاکید کرد و گفت: به طور تعیین پنج سامانه ایجاد شده که در این حوزه می توانند فعالیت کنند که مهمترین آنها اپلیکیشن ماسک بود. از تمامی روسای پارک های علم و فناوری خواهش می کنم که در توسعه نصب این سامانه کمک کنند زیرا ویژگی های این اپلیکیشن از بهترین نوعی که در جهان استفاده می شود نیز بیشتر دارد اما میزان نصب آن باید افزایش یابد. دیتای آن بسیار مهم است و نتایج خوبی از آن منتج خواهد شد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه درباره حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان، فناور و استارت آپ ها، گفت: بخش مهمی از این جامعه با وزارت علوم در ارتباط هستند و بسکمک از دستاوردهای این حوزه در این دولت اتفاق افتاده است، بنابراین باید در حفظ این جامعه تلاش کنیم. این جامعه ویژگی های بزرگی چون تکثر فراوان، اشتغال بالا، اشتغال ارزشمند با مدارک تحصیلی بالا و چابکی بیشتر دارد و همانطور که شاهد بودیم چابکی این جامعه برای تولید محصولاتی که در شرایط کنونی نیاز است مثال زدنی است، این در حالی است که در کسب و کار سنتی ظرفیت های این چنینی وجود ندارد. در عین حال این جوانان و شرکت های نوپا آسیب پذیری بالاتری نسبت به بخش های دیگر اقتصادی کشور دارند.

وحدت ادامه داد: ظرفیت حمایت 75 هزار میلیارد تومانی برای کمک به این جامعه در اقتصاد کشور دیده شده است، به همین منظور پیشنهادی توسط وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به رئیس جمهور داده شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: بسته 5 هزار میلیارد تومانی حمایت از کسب و کارهای شرکت های دانش بنیان، فناور و استارت آپی نیز توسط صندوق نوآوری و شکوفایی به دولت ارائه می شود. ما در حال حاضر شرکت های کوچکی داریم که گردش اقتصادی آن به 500 میلیون تومان می رسد که ممکن است تا انتها ماه به مشکل جدی برخورد کنند. بر این اساس اقدامات اولیه را انجام داده ایم و امیدواریم از هفته آینده پرداخت تسهیلات حمایتی برای شرکت های بزرگ تر و در این هفته برای شرکت های کوچک تر انجام شود.،مهر

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین

به "بازپرداخت اقساط شرکتهای دانش بنیان 3 ماه عقب افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازپرداخت اقساط شرکتهای دانش بنیان 3 ماه عقب افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید